Aktualności

25-05-2017 Spotkanie z pasjonatem historii

24 maja 2017roku w ramach spotkań dotyczących innowacji „Odkrywamy naszą małą ojczyznę” przyszedł czas na Solarnię i Dziewczą Górę. W związku z tym gościliśmy w naszej szkole pana Lubomira Wójcickiego - pasjonata historii. Pan Lubomir jest radnym miejscowości Solarnia, arborystą, strażakiem - ratownikiem.

Na początku - z okazji niedawnego święta strażaków - chłopcy przeczytali fragmenty książki „Jak Wojtek został strażakiem” oraz przedstawili prezentację dotyczącą historii Solarni, przygotowaną na zajęciach świetlicowych i zajęciach bibliotecznych pod kierunkiem pani Brygidy Cziudai i pani Anny Kopyto.

 

Następnie pan Lubomir Wójcicki w interesujący sposób i z dużym zaangażowaniem zaprezentował materiały dotyczące Solarni i Dziewczej Góry. Były to: stare mapy, archiwalne zdjęcia mieszkańców, zabytków oraz malowniczych krajobrazów. Opowiedział też o dziejach gajówki na Dziewczej Górze, gdzie nasi uczniowie jeżdżą na biwaki leśne. Przybliżył wspólne elementy z historii Kośmider i Solarni: straż pożarną - związek sikawkowy z 1909 r., losy kolejki wąskotorowej, pobliską hutę żelaza. Opowiadał również o działalności grupy ratowniczo- poszukiwawczej w Solarni do której należy. Później odpowiadał  na pytania uczniów.

Dzieciom bardzo podobało się spotkanie z naszym gościem. Słuchały z dużym zainteresowaniem. Uczestnicy spotkania mogli w ciekawy sposób wzbogacić wiedzę o historii i kulturze najbliższej okolicy oraz pogłębić więź ze swoją małą ojczyzną.

Na koniec spotkania dyrektor szkoły pani Teresa Kopyto podziękowała gościowi  za przybycie i wygłoszoną prelekcję.

 

Galeria: Spotkanie z pasjonatem historii

2.jpg
4.jpg
3.jpg
5.jpg

Wydarzenia w roku szkolnym

Losowa galeria: ?Regionalny konkurs wiedzy o lesie?

23.jpg
sko herbPL
certyfikat pewniak