Aktualności

08-06-2017 Wycieczka edukacyjna do Jaworzna i Chorzowa

7 czerwca 2017 roku  uczennice klasy VI Wioletta Jerominek i Roksana Waroch wraza z opiekunem SK LOP „Kajtek” panią Brygidą Cziudai wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do Ośrodka Edukacji Ekologiczno-GeologicznejGEOsfera w Jaworznie oraz Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu współfinansowanego przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy. Udział w warsztatach był podziękowaniem za pracę Szkolnych Kół Ligi Ochrony Przyrody, w szczególności za zdobycie nagród i wyróżnień w Powiatowym Konkursie „Działania Kół Ligi Ochrony Przyrody na różnych poziomach nauczania w roku szkolnym 2015/2016”.

Sadowa Góra w Jaworznie to dawny kamieniołom. Eksploatacja złoża wapieni wiązała się z rozcięciem wzgórza, które ujawniło niezwykle liczne skamieniałości i pofałdowanie dna, świadczące o burzliwej historii tego miejsca, sięgającej 260 milionów lat.  Na ścianach dawnego wyrobiska widoczne są ślady różnorodnych zjawisk geologicznych (m.in. krasu, tektoniki, mineralizacji), występują tu też szczątki szkieletowe szkarłupni, małży, głowonogów, a nawet ryb i gadów. Dla zwiedzających wykonano i zainstalowano modele. Dzięki temu wszyscy mogą zobaczyć jak Sadowa Góra wyglądała, gdy była jeszcze dnem tropikalnego morza.

Dawny kamieniołom stał się tłem do założenia licznych kolekcji roślinnych, w skład których wchodzą m.in. wrzosowisko i jeden z największych w Europie ogrodów sensorycznych. Ogółem posadzono tu ponad czterdzieści tysięcy roślin. Wiele z nich zwiedzający mogą nie tylko oglądać ale także dotykać i wąchać co stanowi niemałą atrakcję. 

Z Jaworzna uczniowie wraz z opiekunami udali się do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Tam obejrzeli seans pod tytułem „Gwiazdy dla opornych”. Następnie zwiedzili obserwatorium, w którym mieli okazję zobaczyć największy teleskop soczewkowy w Polsce. O sile soczewek wystawionych na działanie słońca przekonali się wszyscy gdy włożony pod soczewkę bilet wstępu natychmiast zaczął się palić. Pełni wrażeń i nowych wiadomości wszyscy udali się na smaczny obiad i lodowy deser. Następnie udali się w drogę powrotną.

Galeria: Wycieczka edukacyjna do Jaworzna i Chorzowa

6.jpg
15.jpg
4.jpg
7.jpg

Wydarzenia w roku szkolnym

Losowa galeria: Spotkanie z pisarzem i wydawcą książek

7.jpg
sko herbPL
certyfikat pewniak