Aktualności

20-06-2017 XV Rajd Rowerowy Szlakiem Gniazd Bocianich Gminy Pawonków

20 czerwca 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Kośmidrach już piętnasty raz brali udział w rajdzie rowerowym, którego celem jest inwentaryzacja gniazd bocianich w gminie Pawonków. Zbieranie informacji odbyło się w dwóch grupach. Grupa pierwsza pod opieką  pań Małgorzaty Prauzner – Bechcickiej i Reginy Paruzel oraz pana Adriana Sternika przejechała szlak: Łagiewniki Wielkie, Lisowice, Pawonków, Cegielnia i znów Łagiewniki Wielkie. Druga grupa podróżowała pod opieką pani Anny Kopyto, Małgorzaty Frankowskiej  oraz Brygidy Cziudai. Wyruszyli z Kośmider i przez Koszwice, Łagiewniki Małe, Skrzydłowice i Gwoździany dotarli do Łagiewnik Wielkich.

Obie grupy spotkały się w Łagiewnikach Wielkich na posesji państwa Olszok. Dzięki temu, że pani Gabriela przygotowała wszystko wcześniej na głodnych i zmęczonych rowerzystów czekały kiełbaski do smażenia na rozpalonym już ognisku, pyszny chlebek, zimne napoje oraz słodki deser w postaci lodów i domowego ciasta. Na opiekunów czekała świeżo zaparzona kawa.  

Kto miał ochotę mógł po posiłku pobiegać jeszcze za piłką. Na bardziej zmęczonych czekały rozłożone koce w cieniu. Tak zregenerowani wyruszyli w drogę powrotną. Pogoda sprzyjała rowerzystom więc ochoczo pedałowali. Każdy bezpiecznie wrócił do domu.

Z informacji zebranych przez uczniów wynika, że w naszej gminie istnieje 16 gniazd. W dniu rajdu uczniowie naliczyli 29 młodych w 14 zajętych gniazdach. Jedno gniazdo w Skrzydłowicach przy ul. Gwoździańskiej 5 jest zajęte. Jak wynika ze słów gospodyni bociany przyleciały bardzo późno, dopiero 20 maja. Wyczyściły zarastające gniazdo, codziennie w nim przebywają lecz lęgu w tym roku nie będzie. Drugie gniazdo bez młodych znajduje się w Łagiewnikach Wielkich przy ulicy Dębowej. Tam bociany przyleciały 23 marca, złożyły jaja lecz konkurent wszystkie wyrzucił.

Największą liczbą młodych mogą pochwalić się gniazda w Łagiewnikach Małych ul. Wyzwolenia 64 oraz w Pawonkowie – Cegielni. W każdym z nich wychowywały się 3 młode osobniki.

Ucieszyła nas informacja, że bociany ponownie pojawiły się w miejscowości Solarnia. Jest to 16 gniazdo w naszej gminie. Jak wynika z wywiadu udzielonego przez panią Monikę  Walendziuk gniazdo znajduje się na drzewie od ubiegłego roku. W dniu rajdu trwało w nim wychowywanie 2 młodych.

Podczas rajdu rowerowego uczniowie mieli również okazję zobaczyć przydrożne krzyże i kapliczki, których historię poznali w trakcie trwania innowacji pedagogicznej „Odkrywamy naszą małą ojczyznę”.

Galeria: XV Rajd Rowerowy Szlakiem Gniazd Bocianich Gminy Pawonków

6.jpg
8.jpg
14.jpg
9.jpg

Wydarzenia w roku szkolnym

Losowa galeria: Czwartkowe czytanie w bibliotece

tn_20171116_120256.jpg
sko herbPL
certyfikat pewniak