Aktualności

17-11-2018 Wieczór patriotyczny dla Niepodległej

Uroczyście, w podniosłej atmosferze, 8 listopada 2018r. uczciliśmy w naszej szkole 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości podczas wieczoru patriotycznego dla Niepodległej. Wydarzenie to licznie zgromadziło społeczność szkolną, lokalną, rodziców oraz zaproszonych gości. Byli to:
pani Sylwia Radka – Wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach,
pani  Irena Sikora – Sekretarz Gminy Pawonków,
pan Jacek Kopyto – Przewodniczący Rady Gminy Pawonków,
pani Joanna Wons - Kleta – Wójt elekt Gminy Pawonków,
pan Krzysztof Kleta – Sołtys Łagiewnik Wielkich,
pan Paweł Derner – Sołtys Kośmider,
pan Bogusław Badura – Komendant OSP w Kośmidrach,
pan Marek Jarkiewicz – Radny Gminy Pawonków,
pani Joanna Jureczko – Dyrektor Przedszkola,
pani Monika Walendziuk – Przewodnicząca Rady Rodziców,
pani Anita Swoboda i pan Krzysztof Kubica – przedstawiciele Rady Rodziców.
Przybyłych gości powitała pani dyrektor Teresa Kopyto.

Następnie pani dyrektor wprowadziła w atmosferę spotkania i odczytała życzenia napisane dla Ojczyzny przez naszych uczniów. Tekst życzeń zapisany jest w okolicznościowej Kronice „100 życzeń na 100 lat Niepodległej Polski”. Kronika została złożona jako wotum na Jasnej Górze.

Uczniowie w barwny sposób zaprezentowali patriotyczny montaż słowno - muzyczny przedstawiający trudną drogę do odzyskania przez nasz kraj niepodległości 11 listopada 1918 r. Nie zabrakło także wkładu naszego regionu śląskiego w tym ważnym okresie historycznym. Mali aktorzy z dużym zaangażowaniem wczuwali się w swoje role. Piękne recytacje utworów oraz poruszający śpiew piosenek żołnierskich i powstańczych dostarczyły wielu wzruszeń. W przybliżaniu historii pomogła również ciekawa prezentacja slajdów dotycząca osób związanych z odzyskaniem niepodległości. Oddaliśmy hołd zarówno znanym politykom - twórcom Niepodległej Polski, jak i wielu bezimiennym bohaterom - walczącym o wolność naszego kraju. Klimat i wyjątkowość spotkania podkreślała piękna patriotyczna dekoracja i odświętny wystrój szkoły.

Na wydarzenie to została przygotowana także wystawa „Śladami przeszłości - przedmioty codziennego użytku w latach 1918-2018". Eksponaty gromadziliśmy wspólnymi siłami z rodzicami, babciami, nauczycielami i uczniami. Znalazło się na niej wiele ciekawych oryginalnych przedmiotów z najbliższej okolicy. Były to m. in. stara książka kucharska, kronika rodzinna, krajalnica, maselniczka, narzędzia rolnicze, ciesielskie, szewskie, piękne serwetki haftowane i śląskie stroje regionalne, obrazy i książki religijne.

Scenariusz przedstawienia opracowały : Brygida Cziudai i Anna Kopyto. Stronę muzyczną przygotowała: Małgorzata Prauzner- Bechcicka. Dekoracje wykonały: Ewelina Suchara, Wanda Król, Iwona Kępa, Bożena Sternik, Agnieszka Latosi, Małgorzata Frankowska, Regina Paruzal i Aleksandra Trzebińska. 

Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólne świętowanie i uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i podniesienie rangi wydarzenia.
Galeria: Wieczór patriotyczny dla Niepodległej

tn_dsc_2246.jpg
tn_dsc_2230.jpg
tn_dsc_2213.jpg
tn_dsc_2205.jpg

Wydarzenia w roku szkolnym

Losowa galeria: Pasowanie na czytelnika

tn_2.jpg
sko herbPL
certyfikat pewniak
program grosik