Aktualności

12-09-2019 Akcja "Przerwany marsz..."

11.09.2019 roku w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja historii „Przerwany marsz…”. Była to część ogólnopolskiej akcji polegającej na symbolicznym dokończeniu przerwanego, przez  wybuch II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Wspólnie z prababciami, pradziadkami, a także osobami, które mieszkają w regionie i wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny -  młodzież powitała rok szkolny 2019/2020.

Polskie Dzieci Wojny to nasze prababcie i nasi pradziadkowie. Osoby urodzone przed zakończeniem II wojny światowej. Ostatni świadkowie tamtych tragicznych dni. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku. Wchodząc do szkoły razem z młodym pokoleniem pokazali i udowodnili , że ich poświęcenie, ich trudny los nie poszedł na marne. Była to symboliczna kontynuacja  Przerwanego Marszu 1-go września 1939 roku.

Było nam bardzo miło gościć w naszej szkole Dzieci Wojny, mieszkanki naszej miejscowości: panią Teresę Fröhlich, panią Eugenię Smyła i panią Marię Niemczyk.

Panie opisały uczniom pierwszy dzień wojny w Kośmidrach. Zapamiętały dokładnie jaka wtedy była pogoda, dzień tygodnia i wydarzenia w ich rodzinach. Jak na wybuch wojny zareagowali mieszkańcy. Pamiętały również wiele szczegółów z przebiegu wojny oraz jej zakończenia. Opowiedziały o szczegółach, których nie da się przeczytać w książkach. Jest to historia kośmiderskich rodzin. Udzielały odpowiedzi na pytania uczniów. Na zakończenie wspólnie został odśpiewany hymn Polski. Było to międzypokoleniowe spotkanie, które z pewnością jest cennym doświadczeniem dla uczniów.

Galeria: Akcja "Przerwany marsz..."

6.jpg
1a.jpg
5.jpg
4.jpg

Wydarzenia w roku szkolnym

Losowa galeria: Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2016/2017

tn_dsc_1783.jpg
sko herbPL
certyfikat pewniak
program grosik