Aktualności

11-11-2019 Narodowe Święto Niepodległości

7 listopada 2019 r. w naszej szkole oddaliśmy hołd bohaterom, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju i regionu. Uroczyście uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości i 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. 
Na początku pani Teresa Kopyto - Dyrektor Szkoły powitała zaproszonych gości:
- panią Joannę Wons - Kleta - Wójt Gminy Pawonków
- panią Irenę Sikora - Sekretarz Gminy Pawonków
- pana Jacka Kopyto - Radny Gminy Pawonków
- pana Krzysztofa Radzioch - Radny Gminy Pawonków.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem zaprezentowali wiersze, opowieści historyczne oraz piosenki patriotyczne. Mali aktorzy poprzez piękną recytację utworów i poruszający śpiew piosenek żołnierskich i powstańczych dostarczyli zebranym wielu głębokich wzruszeń. W przybliżaniu  wydarzeń historycznych pomagała ciekawa prezentacja multimedilana. Uczestnicy wydarzenia mogli się dowiedzieć wielu interesujących informacji o przebiegu powstań śląskich w najbliższej okolicy. 
Okazało się, że brat praprababci Szymona Majdzika był komendantem naszego okręgu w czasie powstania śląskiego.
Uczniowie przedstawili również postać Józefy Bramowskiej - wybitnej Ślązaczki, która przez dwie kadencje zasiadała w Senacie II Rzeczypospolitej, gdzie wyróżniała się między innymi strojem śląskim. Podobny strój - tradycyjny strój śląski - zaprezentowała Monika Swoboda.
Przedstawiono również odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie kilka dni temu. Wojciech Korfanty to wybitny śląski, a zarazem polski polityk, wicepremier rządu polskiego, jeden z ojców odzyskania niepodległości przez Polskę i przyłączenia Śląska do Polski. Były to efekty pracy uczniów na warsztatach biblioteczno - historycznych w ramach realizowanej w szkole innowacji "Nasz region śląski na tle 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich".
Piękna patriotyczna dekoracja podkreślała klimat spotkania.
Dziękujemy wszystkim zebranym za wspólne świętowanie i uroczyste uczczenie Narodowego Święta Niepodległości i 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy za przybycie.
 
Scenariusz przedstawienia opracowały:pani Brygida Cziudai i pani Anna Kopyto, a oprawę muzyczną przygotowały: pani Małgorzata Prauzner - Bechcicka i pani Anna Lenart.
W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości cała społecznosć szkolna wspólnym odśpiewaniem hymnu włączyła się do akcji Szkoła Do Hymnu.

#SzkołaDoHymnu


Wydarzenia w roku szkolnym

Losowa galeria: Świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej i nie tylko

tn_dsc_2538.jpg
Biuletyn Informacji Publicznej
sko herbPL
certyfikat pewniak
program grosik