Aktualności

17-06-2021 XVIII Rajd Rowerowy Szlakiem Gniazd Bocianich Gminy Pawonków

17 czerwca 2021 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Kośmidrach już osiemnasty raz brali udział w rajdzie rowerowym, którego celem jest inwentaryzacja gniazd bocianich w gminie Pawonków. Zbieranie informacji odbyło się w dwóch grupach. Grupa pierwsza pod opieką  pań Małgorzaty Frankowskiej i Reginy Paruzel  przejechała szlak: Łagiewniki Wielkie, Pawonków –Cegielnia, Pawonków, Lisowice, Solarnia, Koszwice. Druga grupa podróżowała pod opieką pań Bożeny Sternik i Brygidy Cziudai oraz pana Adriana Sternika. Ich trasa wiodła z Kośmider do Łagiewnik Małych, Gwoździan, Skrzydłowic i Koszwic. Dzięki uprzejmości pana Marka Kozy uczniowie mogli zajrzeć do remizy i wozu strażackiego w Skrzydłowicach.

Obie grupy spotkały się w Koszwicach na terenie boiska wokół świetlicy środowiskowej i OSP. Dzięki pomocy państwa Kornelii i Arkadiusza Marzyk oraz pani Krystyny Brol na głodnych i zmęczonych rowerzystów czekały kiełbaski do smażenia nad ogniskiem, pyszny chlebek, zimne napoje oraz słodki deser czyli lody i lizaki.   

Syci i zregenerowani wyruszyli w drogę powrotną. Pogoda sprzyjała rowerzystom więc ochoczo pedałowali. Każdy bezpiecznie wrócił do domu.

Z informacji zebranych przez uczniów wynika, że w naszej gminie istnieje 15 gniazd. W dniu rajdu uczniowie naliczyli 25 młodych w 10 zajętych gniazdach (liczba młodych może być jeszcze wyższa gdyż młode na dzień rajdu były małe, trudno określić dokładnie ich liczbę). W dwóch gniazdach nie odbyło się wysiadywanie jaj mimo, że zostały zajęte przez bociany. Bociany podjęły próbę ale wyrzuciły jaja. W jednym gnieździe wyrzuciły młode.

Natomiast gniazdo w Skrzydłowicach u państwa Bosek nie doczekało się młodych. Jak wynika ze słów gospodyni bociany przyleciały, były nawet bitwy o gniazdo ale na stałe nie zostało zajęte. Bocian pojawia się nadal, głównie wieczorami. Puste stoi również gniazdo w Koszwicach na ulicy Polnej 11.

Największą liczbą młodych może pochwalić się gniazdo w Kośmidrach przy ulicy Lublinieckiej. W gnieździe obok szkoły zaobserwowano 4 młode.

 

Galeria: XVIII Rajd Rowerowy Szlakiem Gniazd Bocianich Gminy Pawonków

8.jpeg
16.jpeg
18.jpeg
6.jpeg

Wydarzenia w roku szkolnym

Losowa galeria: Pierwszy dzień wiosny 2014

2.jpg
Biuletyn Informacji Publicznej
sko herbPL
certyfikat pewniak
program grosik