Aktualności

14-06-2022 XIX Rajd Rowerowy Szlakiem Gniazd Bocianich Gminy Pawonków

XIX Rajd Rowerowy Szlakiem Gniazd Bocianich Gminy Pawonków

14 czerwca 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Kośmidrach już dziewiętnasty raz brali udział w rajdzie rowerowym, którego celem jest inwentaryzacja gniazd bocianich w gminie Pawonków. W tym roku zbieranie informacji odbyło się w jednej grupie. Uczniowie pod opieką Małgorzaty Prauzner – Bechcickiej, Reginy Paruzel, Moniki Wysockiej, Moniki Deneko, Brygidy Cziudai i Adriana Sternika przejechali szlak: Kośmidry, Pawonków, Skrzydłowice, Gwoździany, Łagiewniki Małe i Koszwice. Dzięki uprzejmości państwa Kariny  i Marka Koza uczniowie mogli zajrzeć do remizy strażackiej w Skrzydłowicach. Dla wszystkich była to miła okazja do odpoczynku, krótkiej rekreacji na placu zabaw i sporu. Dzięki temu ochoczo pedałowali dalej.

Po 27 kilometrach pedałowania uczestnicy rajdu mogli odpocząć w Koszwicach na terenie boiska wokół świetlicy środowiskowej i OSP. Dzięki pomocy państwa Krystyny i Janusza Brol oraz pani Iwony Bronder na głodnych i zmęczonych rowerzystów czekały kiełbaski do smażenia nad ogniskiem, pyszny chlebek, zimne napoje oraz słodki deser czyli lody, ciasteczka, czekoladki i pyszne truskawki.   

Syci i zregenerowani wyruszyli w drogę powrotną. Pogoda sprzyjała rowerzystom więc ochoczo dalej pedałowali. Każdy bezpiecznie wrócił do domu.

W naszej gminie istnieje 15 gniazd. Uczniowie zinwentaryzowali 8 z nich. W dniu rajdu uczniowie naliczyli 14 młodych w zajętych gniazdach (liczba młodych może być jeszcze wyższa gdyż młode na dzień rajdu były małe, trudno określić dokładnie ich liczbę). W jednym gnieździe nie odbyło się wysiadywanie jaj mimo, gniazdo jest puste, bociany przylatują, ale na krótko. Jest to gniazdo w Koszwicach na ulicy Polnej 11.

Największą liczbą młodych może pochwalić się gniazdo w Gwoździanach przy ulicy Spóldzielczej 14. W gnieździe zaobserwowano 4 młode. Dla obserwatorów jest to historyczny moment. W poprzednich latach  gniazdo znajdowało się na nieczynnym kominie. Z biegiem lat wielkość i ciężar tego gniazda budził wśród mieszkańców zaniepokojenie. Kilka lat temu dla bocianów wybudowano specjalną platformę obok posesji. Bociany co roku i tak wybierały komin. Wiosną tego roku przy użyciu specjalistycznego sprzętu przeniesiono gniazdo na platformę, a komin rozebrano. Bociany nie miały wyjścia, przeniosły się na przygotowaną dla nich platformę. Jak widać po liczbie młodych, jest im tam dobrze.  

Galeria: XIX Rajd Rowerowy Szlakiem Gniazd Bocianich Gminy Pawonków

7.jpeg
14.jpeg
9.jpeg
1.jpeg

Wydarzenia w roku szkolnym

Losowa galeria: Podsumowanie zbiórki makulatury - wrzesień 2018

tn_img_20180920_100155.jpg
Biuletyn Informacji Publicznej
sko herbPL
certyfikat pewniak
program grosik