Aktualności
18-10-2023 Wycieczka do Radzionkowa
17 października 2023 roku uczniowie klas II – VI wzięli udział w całodniowej wycieczce do Radzionkowa. Pierwszym punktem programu była wizyta w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Tam podzieleni na dwie grupy wiekowe wzięli udział w warsztatach.
Młodsza grupa czyli klasy II – IV odbyły warsztat pod tytułem „W krainie drewna”. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z różnymi rodzajami drewna – uczyli się ich rozpoznawania, poznawali ich właściwości, dowiedzieli się co z czego jest zrobione. Warsztaty obfitowały w wiele ciekawostek z życia drzew. Ponadto dzieci w praktyczny sposób zapoznały się z narzędziami i technikami obróbki drewna. Samodzielnie wykonali swoją własną pracę w drewnie – autko, traktor czy zwierzątko. Praca z drewnem dała im ogromne możliwości wykorzystania swojego potencjału twórczego, satysfakcję i wysokie poczucie sprawczości. Dodatkowo mogli skosztować jak smakuje mąka z żołędzi i cukier z brzozy.
Starsi uczniowie klasy V i VI wzięli udział w warsztatach pod tytułem „Ciężkie życie pająków”. Na początku wysłuchali wykładu i omówili codzienne "obowiązki" pająków. Starali się odpowiedzieć na pytanie czy pająki są dobrymi rodzicami, czy pająki sieciowe są czyściochami czy jednak lubią brud, czy większy zawsze oznacza silniejszy. W trakcie zajęć omówione zostały główne strategie polowań pająków sieciowych i niesieciowych. Dla dzieci przewidziano także aktywność ruchową - spróbowano zbudować dużą sieć pajęczą charakterystyczną dla pająka Araneus sp. (krzyżak), wykorzystując do tego włóczkę oraz mocowania. Następnie uczniowie udali się w plener. Główną atrakcją zajęć było poszukiwanie pająków w trakcie spaceru po ogrodzie. Udało się zebrać kilka okazów.
Drugim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Chleba. Na samym początku uczniowie mieli okazję obejrzeć film na temat szacunku do chleba, tradycji piekarskich i historii muzeum. Następnie uczniowie udali się do zabytkowej sali lekcyjnej gdzie mogli przenieś się w czasie i poczuć się jak uczniowie w XIX i XX wieku. Później wszyscy poszli umyć ręce by móc z surowego ciasta uformować swój własny kawałek chleba. Gdy ciasto się piekło uczniowie pod okiem przewodnika oglądali kolejne okazy muzealne. Były tam zabytkowe narzędzia piekarnicze, kasy sklepowe, narzędzia kuchenne, przyrządy do prania, prasowani, prostowania lub falowania włosów itp. Ogromna liczba zebranych eksponatów powodowała, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.