AKTUALNOŚCI
30-10-2014 Skąd się biorą pieniądze? - finał konkursu powiatowego
30 października w naszej szkole miało miejsce uroczyste podsumowane powiatowego konkursu plastycznego pod hasłem „Skąd się biorą pieniądze?” połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej. Wśród zaproszonych gości byli laureaci konkursu wraz z opiekunami oraz przedstawiciele sponsorów.
Konkurs zorganizowała Szkolna Kasa Oszczędności (SKO) działająca w Publicznej Szkole Podstawowej im. Wandy Kawy i Bronisławy Kawy w Kośmidrach we współpracy z Oddziałem Banku PKO BP w Lublińcu. Patronat nad konkursem objął Starosta powiatu lublinieckiego – Joachim Smyła.
28-10-2014 Konkurs MÓJ LAS
Organizatorem konkursu „Mój las” jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Liga Ochrony Przyrody. Konkurs adresowany jest do młodzieży szkolnej. Aby wziąć udział w konkursie należy przygotować pracę konkursową:
I grupa wiekowa (klasy I-III ) przygotowuje pracę pt. „Leśne skarby – dary lasu”
II grupa wiekowa (klasy IV-VI ) przygotowuje pracę pt. „Co wiem o pracy leśnika”
Prace konkursowe należy przygotować indywidualnie.
Przy ocenie prac konkursowych jury kieruje się następującymi kryteriami:
- wartością merytoryczną pracy,
- formą opracowania pracy;
- samodzielnością w opracowaniu pracy oraz oryginalnością ujęcia tematu,
- ogólną estetyką pracy,
- pomysłowością szaty graficznej.
Do uznania autora pracy pozostawia się formę pracy, oprawę, liternictwo i inne sprawy związane z szatą graficzną.
- Prace konkursowe należy wykonać w formie opisowej o objętości około 6-10 stron maszynopisu dla II kategorii wiekowej. Część opisowa może być uzupełniona fotografiami, rysunkami, szkicami
- Dla I kategorii wiekowej wymagane są jedynie opisy pod przedstawionymi ilustracjami lub zdjęciami.
Termin składania prac upływa 25 listopada 2014r.
Zachęcamy do zbierania materiałów, przygotowania prac i wzięcia udziału w konkursie.
W tym celu w naszej szkole 28.10.2014 roku odbyło się spotkanie z leśnikiem panem Remigiuszem Brzezińskim. Podczas spotkania z uczniami klas IV i VI pan Remigiusz opowiedział o zajęciach leśników oraz czym różni się ich praca w poszczególnych porach roku.
Wszystkich informacji oraz wskazówek, jak przygotować dobrą pracę konkursową, udziela opiekun LOP pani Brygida Cziudai.
28-10-2014 Nagroda dla Szkolnego Koła LOP
Co roku w październiku w Zarządzie Okręgu LOP w Częstochowie zbiera się komisja, która ocenia działalność poszczególnych kół Ligi Ochrony Przyrody działających w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych regionu częstochowskiego. Tym razem jury oceniało „Wkład kół Ligi w poprawę środowiska przyrodniczego poprzez działalność na różnych poziomach nauczania w roku szkolnym 2013/2014”. Nasze Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody „Kajtek”, którym opiekuje sie pani Brygida Cziudai, zajęło I miejsce.
28-10-2014 Podsumowanie zbiórki żołędzi i kasztanów
Jak co roku Szkolne Koło LOP „Kajtek” ogłosiło zbiórkę kasztanów i żołędzi dla zwierząt leśnych. Akcja miała formę konkursu klasowego, który trwał do 24.10.2014 roku.
Żołędzie i kasztany w tym roku dobrze sypały, więc nie było problemu z ich zbieraniem. Zebrane gromadziliśmy w przewiewnych workach ze sznurka lub materiału, aby nie pleśniały. Każda ilość dostarczonych do szkoły owoców była codziennie ważona i dopisywana do klasowego konta. Następnie ilość zebranych przez klasę żołędzi i kasztanów została podzielona przez ilość uczniów w klasie i w ten sposób został wyliczony średni wynik dla ucznia. Po podsumowaniu okazało się, że najlepszymi zbieraczami byli uczniowie klasy III. Czeka na nichnagroda: biwak na Dziewczej Górze.
26-10-2014 Wycieczka do Zabytkowej Kopalni i Muzeum Chleba
23 października, wczesnym rankiem, 65 uczniów razem z nauczycielami wyruszyli na wycieczkę edukacyjną do Tarnowskich Gór i Radzionkowa. Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Przepłynęliśmy łodziami 600 metrowy odcinek sztolni od Szybu „Sylwester” do Szybu „Ewa”. Jest to najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami. Chociaż niektórzy musieli walczyć ze strachem, to jednak wszyscy zgodnie przyznali, że warto było.